Płyta główna i napęd optyczny - kłopoty ze sprzętem komputerowym

problem z płytą główną Płyta główna to jeden z tych elementów w każdym komputerze, który jest szczególnie ważny. Na nim bowiem pojawiają się wszystkie inne elementy naszego komputera. W momencie, gdy pojawia się awaria komputera nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić czy w tym przypadku mamy problem z płytą główną. Na samym początku, gdy sprzęt się nie uruchamia powinniśmy wyłączyć podzespoły i zostawić tylko procesor, jedną kość RAM oraz grafikę. Dzięki temu uda się nam zdecydowanie ograniczyć możliwe awarie i łatwiej będzie zdiagnozować w czym leży problem. Gdy komputer dalej nie będzie chciał startować można jeszcze dokonać próby z innym procesorem, kością pamięci czy grafiką. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będzie to płyta główna pewne jej awarie mogą sprawić, że zniszczone zostają również te elementy, które zostaną do niej podłączone a więc kolejne procesory, kości pamięci czy karty graficzne.

Jeśli uda się ostatecznie ocenić, że problem leży w płycie głównej trzeba udać się do serwisu, gdzie profesjonalni pracownicy zajmą się wymianą tego elementu. Nie jest to bowiem część, którą się naprawia Napęd optyczny - w tym przypadku bardzo szybko zauważymy wszelkiego rodzaju usterki. Po prostu wkładane do napędu płyty nie będą się wczytywać, bądź też to wczytywanie będzie wyjątkowo długie. Taki stan rzeczy może być spowodowany tym, że zabrudzony został czytnik w takim napędzie.

problem z napędem optycznym Ten element na samym początku powinniśmy przeczyści za pomocą specjalnych płyt CD bądź też samodzielnie przez użycie odpowiednich środków i rozkręcenie napędu. Unikać trzeba stosowania preparatów powstałych z wykorzystaniem benzyny i spirytusu. Czyszczenia dokonujemy delikatnie. Każdy czytnik jest wykonany zazwyczaj z plastiku, dlatego jeśli użyjemy alkoholu doprowadzimy do jego całkowitego zniszczenia. Dlatego lepiej stosować preparaty sprzedawane w specjalistycznych sklepach. Innym problemem może być źle wysuwająca się tacka na płyty. Taki problem jednak trudno rozwiązać i najczęściej jedyną opcją jest wymiana całego napędu. Jeśli w urządzeniu pozostała płyta można ją wyciągać, przez zwolnienie blokady tacki. Dokonujemy go przez włożenie cienkiego przedmiotu do otworu umieszczonego na płycie czołowej.

Powiązane wpisy