Dbanie o układ chłodzenia w laptopie

układ chłodzenia w laptopie Wśród najważniejszych elementów laptopa jest oczywiście układ chłodzenia, który działa jak odkurzacz i dlatego zbiera dużo kurzu. Jeśli pojawi się tam jego nadmierna ilość może się okazać, że układ przestanie być wydajny i przez to będzie dochodziło do przegrzewania się układów komputera umieszczonych na płycie głównej. W dalszej części może to prowadzić również do pracy laptopa, która stanie się niestabilna, będzie dochodzić do wyłączania się sprzętu, resetowania a niekiedy całkowitego uszkodzenia płyty głównej. Wtedy pojawiają się już duże wydatki, dlatego należy szczególnie dbać o układ chłodzenia i usuwać z niego wszelkie zabrudzenia. Ważne jest również regularne wymienianie termopadów oraz pasty przewodzącej, dzięki której lepiej odprowadzane jest ciepło.

Główną czynnością, którą powinniśmy wykonywać będzie sprawdzanie i czyszczenie miejsc, którymi ma dostawać się powietrze. Do tego możemy używać odkurzacza, ale tylko i wyłączenie w sytuacji, gdy sprzęt został wyłączony. Będzie bowiem dochodziło do ruchu wentylatora przez działanie odkurzacza. Jeśli wentylatory zostały umieszczone w sprzęcie pod specjalnymi klapkami pod komputerem można dzięki temu w łatwy sposób prowadzić inspekcję tego sprzętu. Dzięki temu dużo łatwiej będzie sprawdzić w jakim stanie jest pasta termoprzewodząca oraz termopady. Najczęściej pasty używa się na procesorach natomiast termopady na mostkach i na karcie grafiki. Gdy decydujemy się na wymianę tych elementów nie powinniśmy ograniczać kosztów.

Naprawa takich elementów może być bowiem dużo bardziej kosztowna niż poniesienie wydatków na zakup dobrej jakości pasy przewodzącej. W momencie, gdy radiator ma oznaczoną kolejność odkręcenia śrubek trzeba działać według tego oznaczenia. Nie dokręcamy śrubek od razu całą mocą, dużo lepiej będzie to wykonać w formie na dwa razy. Dopiero na koniec, gdy radiator jest już podpięty dociągamy maksymalnie śrubki. Takie działanie sprawi, że wszystkie układy zostaną dobrze dociśnięte do radiatora. Gdy wentylator w komputerze za głośno chodzi powinno się poszukać czy nie pojawiły się luzy w wirniku. Jeśli takie występują konieczna stanie się wymiana tego elementu. Lepiej od razu kupić nowy wentylator, gdyż przy używanym trzeba liczyć się z tym, że wymiana będzie znów konieczna po jakimś czasie.

Powiązane wpisy